Üleliigse kehakaalu puhul on kaalukirurgia alles esimene samm, operatsioonijärgne toitumine on sama oluline, kui protseduur ise. Ehk siis: kui Sa oled juba üle koera saanud, siis astu üle koerasaba ka. Ainult protseduurist ei piisa ning tarvis on järgida ka spetsiaalselt selleks loodud toitumiskava. Kirjutame tänases blogis sellest, milline peab olema tasakaalustatud toitumine peale kaalukirurgiat.
The Health Clinicu kliiniline toitumisterapeut Anni Laas kinnitab, et bariaatrilise kirurgia ehk maovähendusoperatsiooni järgne dieet on teistest dieetidest erinev, kuna varieerub erinevatel operatsioonijärgsetel perioodidel, see tähendab, et igal perioodil on ka erinev rõhuasetus. “Toitumine peale kaalukirurgiat varieerub. Toitumisalased soovitused muutuvad jooksvalt ning võivad erineda tulenevalt valitud operatsiooni tüübist (bypass, mini-bypass, sleeve ja plikatsioon). Oleme oma patsientidele koostanud põhjaliku elustiililise juhendi koos spetsiaalsete retseptidega, mis aitavad pärast operatsiooni erinevates etappides süstemaatiliselt ja kerge vaevaga orienteeruda. Individuaalse lähenemise seisukohalt on tarvilik kindlasti ka nõustaja olemasolu, kes saab vajadusel patsienti aidata ja probleemidega toimetulekul juhendada”.
Operatsioonijärgselt peab muutma oma senise söömise ja joomise harjumusi. Järgida tuleb toitumissoovitusi, mille eesmärk on tagada tasakaalustatud ja optimaalne menüü tingimustes, kus toidu kogused on oluliselt vähenenud ja toidu imendumine ei ole enam päris endine. “Juhiseid järgides on võimalik ennetada toitainete defitsiiti ja vältida lihasmassi liigset kadu. Nõnda saavutatakse suurema tõenäosusega ka soovitud kaalulangus ja välditakse tüsistusi ning hilisemat kehakaalu tõusu,” selgitab Laas.
Anni Laas rõhutab, et toitumine peale kaalukirurgiat vajab täit tähelepanu ning operatsioonijärgsete toitumise- ja elustiililiste muutuste kinnistumine on vajalik. Laasi hinnangul peab uudne elustiil saama igapäevase elu osaks. “Lisaks kohandatud toitumisele peaks patsient võtma ka toitumisspetsialisti või kirurgi soovitatud toidulisandeid, olema füüsiliselt aktiivne ja koostöös arstiga jälgima regulaarselt, st vähemalt korra aastas, oma vere koostist,” räägib Laas ning lisab, et tervishoiumeeskonna ja patsiendi vahelise hea koostöö ning kompleksse lähenemisega saavutatakse parimad võimalikud tulemused.
Milleks reguleeritud toitumine peale kaalukirurgiat hea on?
- Harjutab Sind sööma väiksemaid koguseid, et Sinu uus ja väiksem magu suudaks söödava toitu ohutult ära seedida.
- Reguleerib ja hoiab tasakaalus Sinu kehakaalu.
- Aitab maandada operatsioonijärgseid riske.
Päris universaalset toitumisalast lahendust olemas ei ole, sest igaüks meist on erinev ning eriline. Dieet harjutab Sind vaikselt tahke toidu juurde naasma, mis võtab aega ca paar kuud.
7 dieedinippi, mida peale kaalukirurgiat silmas pidada:
- Joo vedelikke, et Sinu organismis oleks alati piisavalt vett. NB! Joo vett 20-30 minutit enne ja pärast toidukordasid, mitte söömise ajal.
- Söö ning joo vedelikke aeglaselt, et vältida toidu või vedelike liiga kiiret ning suurtes kogustes peensoolde sattumist.
- Soovitame esimeste nädalate jooksul süüa pigem saumikseriga püreestatud toitusid. Pehmeid toitusid (kodujuust, munad, keedetud juurviljad jms) saab süüa paari nädala pärast ning ka siis mälu need hoolikalt läbi kuni need on püreelaadse tekstuuriga.
- Söö igapäevaselt valgurikkaid toite, näiteks muna, kala, kana, kalkunit, väherasvaseid piimatooteid ja tofut. Menüü võiks koosneda toitudest, mis ei ole suhkru- ja rasvarikkad.
- Väldi kindlasti alkoholi.
- Ca kaheksa nädalat peale operatsiooni saad Sa naasta tavalise tervisliku menüü juurde ning süüa ka tahkeid toite, kuid väldi ka edaspidi karboniseeritud jooke, kõrge lisatud suhkrusisaldusega, rasvaseid ja vürtsikaid toite.
Loe lisaks: kuidas maoballoon Sinu elukvaliteeti tõstab ja müüt vs tegelikkus: maovähendusoperatsioon.
Kui Sa sooviksid tulla konsultatsioonile, siis võta meiega ühendust!