Tänapäeval on igaühel võimalik ülekaalust vabaneda tänu uutele ravivõimalustele. Eesti kaalukirurgia arstide hinnangul pakub ravimitel põhinev ravimeetod üha suuremat alternatiivi rasvumise ravis. Kuigi kaalukirurgia on enimlevinud ja tõhusaim viis kaalu langetada, võib väiksema ülekaalu puhul olla kasu just ravimitest. Siiski on kindel, et mõlemal juhul on vajalik ka elustiili muutus, sest ükski ravim ega operatsioon ei garanteeri püsivat pikaajalist kaalulangust.
Uus võimalus kaaluvõitlusest väsinutele
Health Clinic Kaalulangetuskliiniku kirurgi Dr Sander Kütneri sõnul satub nende erakliinikusse sageli just selliseid patsiente, kes on väsinud kaalukõikumistest ja imedieetidest, kuid kelle kehamassiindeks jääb alla 35. “Enamasti neile kaalukirurgia vajalik ei ole, vaadata tasuks hoopis ravimitel põhineva ravi poole,” räägib Dr Kütner. Tema sõnul on seni parimaid tulemusi saavutatud semaglutiidiga, mis aitab vähendada söögiisu ja hoida ära tavapärased operatsiooniga kaasnevad riskid.
Dr Rein Adamson selgitab, et kõrgema kehamassiindeksiga patsientidel on esmavaliku ravimeetodiks ikkagi operatsioon, kuid taktika selgub individuaalsete konsultatsioonide käigus.
Miinuspoolel on operatsiooni puhul tüsistuse risk võrreldes ravimi kasutamisega kindlasti suurem. Operatsiooni käigus muudetakse seedetrakti anatoomiat, mis ei pruugi olla tagasipööratav ning tuleviku vaates võib kaasa tuua probleeme, mis vajavad eraldi kirurgilist sekkumist. Ka operatsioonijärgselt võib liigne kehakaal siiski tagasi tulla.
Miks dieedid ei too edu?
Dieedid ei anna sageli soovitud tulemusi, sest pidevalt võideldakse näljatundega, mis on tugev bioloogiline stiimul. Paljudele inimestele on see liiga keeruline. Kaalueksperdid rõhutavad, et lühiajalised karmide reeglitega dieedid ei ole tõhusad just seetõttu, et need ei ole pikemas perspektiivis jätkusuutlikud ning pigem tuleks keskenduda tervisliku elustiili alustaladele ja toitumise põhitõdedele. Inimestele, kellel on raskusi oma söömisharjumuste kontrollimisega, võib semaglutiid olla kasulik abivahend, mis aitab vähendada söögiisu ja muuta toidukoguseid väiksemaks. Selliselt saab ravimi abiga tõhusamalt muuta söömiskäitumist ja uued harjumused loodetavasti püsivaks muuta.
Ravimite abiga uute toitumisharjumusteni
Dr Rein Adamson selgitab, et semaglutiid aeglustab mao tühjenemist ja aitab vähendada söögiisu. Health Clinic Kaalulangetuskliinikus, mis on vanim kaalulangetusega tegelev keskus Eestis, viiakse semaglutiidi ravi läbi käsikäes toitumiscoachinguga. Kui ravim aitab vähendada söödavaid toidukoguseid ja alandada söögiisu, tegeleb toitumiscoaching paralleelselt patsiendi koolitamise ja valikute suunamisega – kaalunumber ei muutu, kui suured toidukogused asenduvad näiteks hoopis magusaga. Toitumiscoaching aitab ära hoida ebasoodsad muutused söömiskäitumises ning suunata neid ravile sobivas suunas. „Kindlasti tuleb hakata tegema tervislikumaid söögivalikuid ja olla ka füüsiliselt aktiivne – vastasel juhul ei anna ravi maksimaalset tulemust,“ hindab Dr Rein Adamson.
Rasvumise vastu ravimitega – mida teada?
Ravimi kõrvaltoimena võib esineda kõige sagedamini iiveldust, ebamugavustunnet kõhus, seedehäireid ja uimasust. Health Clinicus on ravimi doosid just seetõttu määratud nii, et patsiendid tunneksid võimalikult vähe kõrvaltoimeid. Ka soovitud ravimi toime saabub seega tavaliselt vähehaaval. Lõpliku toime saabumise kiirus on individuaalne ja võib kõikuda paarist nädalast kuni paari kuuni.
Ravi saab määrata nii süstide kui ka tabletina. Samuti saab ravi jooksul üle minna ühelt ravivormilt teisele. Teada on, et oma tõhususe tõttu on ravimi süstevormil kohati paljudes riikides tarneraskusi, kuid see ei tähenda, et ravi tuleks katkestada. Süstid saab alati asendada tabletiga ja vastupidi.
Ravimil põhinev kaalulangetus ei ole siiski kõigile sobiv ravivõimalus. Enne ravi alustamist peaksid patsiendid konsulteerima spetsialistiga, et arutada ravi eeliseid ja riske ning valida endale sobivaim lahendus.
Ka peale ravikuuri lõppemist ei saa „lõdvaks lasta“
Kaalulangetusravimite puhul on miinuseks ka eripära, et täna ei ole kindlalt teada, kaua ravikuur peaks kestma. „Teeme aastase kuuri, aga võttes arvesse patsiendi tervisenäitajaid, võib olla vaja ravikuure mõistliku intervalliga korrata,“ hoiatab Health Clinic Kaalulangetuskliiniku kirurg dr Rein Adamson.
Pikemas perspektiivis on ekspertide arvates võtmeküsimus elustiili muutuses, sest ravimist üksi ei piisa. Aastakümneid kaaluraviga tegelenud ekspertide sõnul on kõige tähtsam esimese sammu astumine, milleks võiks olla konsulteerimine oma ala asjatundjatega.
BRONEERI AEG KONSULTATSIOONILE