Olen kaalulangetuse psühholoog Kari Kuulman ning minu töö on aidata inimestel jõuda nende kehakaalu eesmärgini ehk tervisliku kehakaaluni. Minu sügav veendumus on, et tervislik kehakaal ei peaks olema luksus ega kättesaamatu unistus – see on midagi, milleni meil kõigil peaks olema võimalus jõuda.
Mida teeb kaalulangetuse psühholoog?
Minu töö kaalulangetuse psühholoogina jaguneb kaheks. Esiteks, nõustan ma inimesi kes soovivad mõista, miks nende varasemad kaalulangetuskatsed pole vilja kandnud. Ma aitan sul lahti mõtestada neid mõtte- ja käitumismustreid, mis inimesi tagasi hoiavad ja leida viise, kuidas neid muuta nii, et kaalulangetus muutuks reaalselt võimalikuks. Teiseks, olen ma ka teadlane. Minu uurimistöö Taru Ülikooli Psühholoogia Instituudi juures on suunatud just nende samade küsimuste uurimisele, millega minu kliendid silmitsi seisavad. See tagab, et minu nõuanded ja sekkumised lähtuvad alati värskeimast tõenduspõhisest teadmisest kehakaalu ja selle regulatsiooni kohta. Olen oma teadmisi ja tähelepanekuid jaganud ka enam kui 100 artiklis, mis käsitlevad kaalulangetuse raskusi, emotsionaalset söömist ja harjumuste muutmist.
Miks ma seda kõike teen?
Ma näen, kui paljud inimesed võitlevad oma kehakaaluga ja tunnevad end seejuures läbikukkununa. Kaalulangetusest on kahjuks saanud tohutu äri, kus igaühel on oma “imeline” toode või teenus, mis vajab müümist. Selle kära sees jääb aga sageli tahaplaanile see, mida inimene päriselt vajab – mõistmist ja individuaalset lähenemist probleemidele, mis ei alga taldrikust või kaalule astumisest, vaid mille juured on palju palju sügavamal.
Ma usun kindlalt, et tõeline ja püsiv kaalulangetus algab peast
See ei tähenda, et toitumine või liikumine poleks olulised, kuid ilma oma mõttemaailma, harjumuste ja emotsioonidega tegelemata jäävad tulemused sageli lühiajaliseks või kättesaamatuks. See on ka põhjus, miks kaalulangetus on paljudele nii raske – nad lihtsalt ei tea, mis neid tegelikult eesmärkide saavutamisel tagasi hoiab. Need takistused võivad olla sügaval alateadvuses, seotud varasemate kogemuste, õpitud käitumismustrite või emotsionaalse söömisega. Ja just siin tulebki mängu kaalulangetuse psühholoogia. See on valdkond, mis tegeleb täpselt nende peidetud põhjuste, juurdunud mõttemustrite ja automaatsete käitumisharjumuste leidmise, teadvustamise ja lahendamisega. Minu töö on aidata sul need takistused üles leida, neist aru saada ja õppida neid muutma.