Kaalulangetusega on kokku puutunud suurem osa inimestest. Küll aga kui sellega tegelema hakata, ei pruugigi see olla nii lihtne, sest levib palju müüte, mis tõele ei vasta. Toome välja enimlevinud neist ja selgitame, miks need ei ole õiged.
Pärast kella kuute ei tohi süüa
Üks levinumaid müüte kaalulangetusmaailmas on see, et pärast kella kuute enam süüa ei tohi. Tegelikult kehakaalu langetamise puhul omavad suuremat rolli toidu kogus ja kvaliteet ning vähem söömise kellaaeg [Davis et al. 2022]. Aga siiski mingi tõetera siin on – söögi kogus võiks olla jaotatud päeva peale ühtlasemalt ja tuleks jälgida et õhtul söödav toiduportsjon ei oleks kõige suurem. Samuti vahetult enne magamaminekut tasub vältida suurte toidukoguste söömist, sest kui kõht on magama minnes väga täis, võib see pärssida unekvaliteeti.
Kaalu langetades ei tohi süsivesikuid süüa
Kaalutõusu põhjusena nähakse tihti süsivesikuid. Tegelikult on süsivesikud tervisliku menüü oluline osa ja inimorganismi eelistatud energiaallikas.
Tähtis on teada, et on olemas erinevaid süsivesikuid: lihtsüsivesikud ja liitsüsivesikud.
Lihtsüsivesikud on eelkõige erinevad maiustused ja magustatud joogid. Kõrge lisatud suhkru sisaldusega toidud on enamasti suure energiasisaldusega, seega tasuks neid pigem süüa harvem.
Liitsüsivesikud on kiudainerikkad täisteratooted, köögiviljad, kaunviljad, puuviljad ja marjad. Kiudained suurendavad maos toidukördi mahtu, tekitades sellega kestvama täiskõhutunde, mis omakorda aitab reguleerida söödavaid toidukoguseid [Slavin 2013].
Maovähendusoperatsioon on kiire pääsetee
Ehkki teadlikkus aina tõuseb, kiputakse vahel siiski arvama, et maovähendusoperatsioon on kiire pääsetee. Operatsiooni siiski kasutatakse üldiselt viimase variandina, kui muud proovitud meetodid ei ole tulemusi andnud.
Iga operatsiooniga on seotud riskid. Ka ei ole abi vaid operatsioonist – pikaajalise kaalulanguse edu tagavad ümberõpitud söömis- ja liikumisharjumused. Teatud juhtudel võib ka kaal uuesti tõusma hakata, kui inimene oma elustiili püsivalt ei muuda ning jääb vanade harjumuste juurde.
Viited
Davis R, Rogers M, Coates AM, Leung GKW, Bonham MP. The Impact of Meal Timing on Risk of Weight Gain and Development of Obesity: a Review of the Current Evidence and Opportunities for Dietary Intervention. Curr Diab Rep. 2022;22(4):147-155. doi:10.1007/s11892-022-01457-0
Slavin J. Fiber and prebiotics: mechanisms and health benefits. Nutrients. 2013;5(4):1417-1435. Published 2013 Apr 22. doi:10.3390/nu5041417