Kas teadsid? Need märgid viitavad, et peaksid oma kehakaaluga tegelema

Kehakaal kipub tõusma salakavalalt. Lisandunud kilo ei pruugi muret valmistada, aga aastate jooksul võib ühest kilost saada juba mitukümmend ja see on juba oluline ülekaal. Kaalulangetuskliiniku bariaatria- ja kõhuseina rekonstruktiivkirurg dr Martin Adamson annab nõu, milliseid märke tähele panna, et teada, et peaksid oma kehakaaluga tegelema.

Jälgi kehamassiindeksit

Heaks indikaatoriks kehakaalu kohta on kehamassiindeks. Kui kehamassiindeks on üle 25, peaks juba sõltumata vanusest kehakaalu peale mõtlema. See ei kehti muidugi sportlastele, kellel on suurest lihasmassist tulenev kõrgem kaal.

Pane tähele, et kindlasti ei ole eesmärk olla KMI normivahemiku alumise piiri peal. Normaalse kehakaalu vahemik on tegelikult üsna suur.

Tea, et ülekaal on enamasti elustiiliküsimus

Tihti arvatakse, et ülekaal on geenides ning arvatakse, et seda ei olegi võimalik muuta. Tegelikult kujundab keha rohkem elustiil ja inimese harjumused. Nii on tihtipeale ülekaalulise pere puhul probleem selles, et vanemad kannavad lastele üle oma elustiili – toitumisharjumused ja füüsilise passiivsuse.

Märka terviseprobleeme

Kaalutõusuga seotud probleeme on mitmeid. Üsna tavalised neist on kõrgvererõhutõbi, kolesteroolitõus, diabeet, liigeseprobleemid, viljatus ja südamehaigused. Üks sagedasemaid probleeme, mis kehakaalutõusuga kaasneb, on depressioon, sest kehakaal mõjutab inimese enesehinnangut.

On küll individuaalne, millal ja millised probleemid seoses ülekaaluga tekivad, aga rasvumine mõjutab siiski negatiivselt kõiki meie kehas olevaid organsüsteeme ning on vaid aja küsimus, millal tekivad esimesed terviseprobleemid.

Kehakaalu langetades on võimalik paljudest probleemidest paraneda või täielikult taastuda.

Ära karda otsida abi

Kui elustiili muutmisega ise hakkama ei saa ning kaal vaatamata pingutustele siiski ei lange, tasub pöörduda spetsialistide poole. Ei maksa karta, et esimene lahendus on kohe operatsioon. Ei ole! Esimesena tasuks alustada toitumisspetsialistist, kes teeb selgeks, kuidas õigesti toituda, et tervislikku kaalu saada.

Kui kehakaalutõus on suur ning toitumisnõustaja või –spetsialist ei ole suutnud aidata, tasub pöörduda perearsti poole, kes annab terviseseisundile üldise hinnangu ning diagnoosib ära võimalikud liigse kehakaaluga kaasaskäivad haigused ehk teeb esmase riskihindamise, sest ülekaaluga kaasnevad tihtipeale terviseprobleemid.

Kui tundub, et perearsti tehtust jääb väheks ning inimene soovib oma tervisest ülevaate saata, on hea lahendus erameditsiiniettevõtete tehtavad terviseanalüüsipaketid. On võimalik valida ka üksikud proovid, mis ei ole suure kuluga, aga annavad südamerahu, millises olukorras tervis on.

44-aastase Jüri kaal hakaks kasvama pärast suitsetamist loobumist ja ulatus 155 kiloni. Ta proovis eirnevaid kaalulangetusmeetodeid ja need ei andnud paraku tulemusi. Ta käis toitumisnõustaja juures ja järgis toitumiskava. Ta tunnistab, et pidas vastu 2-3 kuud ja võttis ka kaalust alla, aga loobus ja kilod tulid tagasi.

”Mu kaal kõikus tohutult. Võisin vabalt 10 kilo nädalas juurde ja siis vaikselt jälle alla võtta. Kuna dieeditamised ei andnud tulemusi, otsisin internetist lahendusi ning jõudsin maovähendusoperatsioonini. Lihtne on öelda, et näe, ei viitsinud toitumisega tegeleda. Täna tean, et iga keha on erinev ja mis toimib ühel, ei ole sobiv teisele. Operatsiooni järgselt olen suutnud ilma probleemideta toidukava järgida,“ ütles ta.

Tutvu Jüri kogemuslooga lähemalt SIIN.

BRONEERI AEG KONSULTATSIOONILE

Broneeri aeg konsultatsioonile

Leia oma sisemine
enesekindlus !