Kaalukirurgia on põhjalik elumuutev otsus. Kuid enne selle otsuse tegemist on oluline teada, mida see endaga kaasa toob. Siit leiad kuus väidet kaalukirurgia kohta ning selgitused, miks need on kas tõde või vale.
Kiire kaalulangus on garanteeritud – VALE
See on individuaalne. Mõni kaotab esimese kuuga 3 kg, teine 13 kg ja rohkemgi. Kui on mõni tuttav, kes on läbinud sama operatsiooni, võib ta kaalulangus olla erinev. Kõik oleneb ka algsest kehakaalust ja füüsilisest aktiivsust ning kuidas inimene toitumist järgib [Courcoulas et al 2018].
Pärast operatsiooni ei ole füüsiline aktiivsus oluline – VALE
Varane aktiivseks muutumine on väga tähtis. Alates teisest nädalast on soovitatav teha mitmekilomeetriseid jalutuskäike. Siiski tasub silmas pidada enesetunnet. Jooksmise ja kergema spordiga võib tegeleda alates 3. nädalast pärast operatsiooni. Raskusi ei tasu tõsta poolteist kuud.
Pärast kaalulangusoperatsiooni võib tekkida alkoholism – TÕDE
Alkoholi toime võib pärast operatsiooni olla intensiivsem. On ka uuringuid, mis näitavad, et pärast bypass tüüpi operatsiooni tekib suurem risk sõltuvuskäitumisele [Kanji 2019]. Kui ollakse sage alkoholitarbija, ei tasu ehk bypass operatsiooni teha. Alkoholi toime võib olla teistsugune ja ettearvamatu.
Pärast kaalulangusoperatsiooni ei või rasestuda – VALE
Pärast bariaatrilist operatsiooni kiires kaalulanguseperioodis, see tähendab 1-1,5 aastat, on soovitav mitte lapseootele jääda. Üldiselt on rasedus ja sünnitus pärast kaalukirurgiat ohutu nii emale kui ka lootele [Snoek 2021]. Oluline on vajalike toidulisandite võtmine ja regulaarne kontakt oma ämmaemandaga.
Toidulisandeid peab tarvitama elu lõpuni – TÕDE
Toidulisandeid peab tarvitama elu lõpuni. Juurde peab võtma eraldi multivitamiini ja rauda, B12 vitamiini, kaltsiumi ja D-vitamiini. Tänapäeval on saada kaalukirurgia spetsiifilised preparaadid, kus on sees kõik vajalikud mikrotoitained.
Pärast operatsiooni on osad toidud täiesti keelatud – VALE
Ükski toit ei ole keelatud. Toitumise muutus hõlmab peamiselt seda, et süüakse regulaarselt, söömise tempo on aeglasem, valgu ja kiudainete osakaal suurem. Pole toiduainet, mida kindlasti süüa ei tohiks. Võib esineda rohkem laktoositalumatust ja piirama peab nii lisatud suhkruga kui ka rasvarikkaid toite, aga ei saa öelda, et midagi kindlasti süüa ei saaks.
Viited
Courcoulas AP, King WC, Belle SH, et al. Seven-Year Weight Trajectories and Health Outcomes in the Longitudinal Assessment of Bariatric Surgery (LABS) Study. JAMA Surg. 2018;153(5):427-434. doi:10.1001/jamasurg.2017.5025
Kanji S, Wong E, Akioyamen L, Melamed O, Taylor VH. Exploring pre-surgery and post-surgery substance use disorder and alcohol use disorder in bariatric surgery: a qualitative scoping review [published correction appears in Int J Obes (Lond). 2019 Nov;43(11):2348]. Int J Obes (Lond). 2019;43(9):1659-1674. doi:10.1038/s41366-019-0397-x
Snoek KM, Steegers-Theunissen RPM, Hazebroek EJ, et al. The effects of bariatric surgery on periconception maternal health: a systematic review and meta-analysis. Hum Reprod Update. 2021;27(6):1030-1055. doi:10.1093/humupd/dmab022