Ülekaalulisuse põhjused on tavaliselt sügavamal kui lihtsalt laiskus või tahtejõuetus. Ülekaalulisus võib väga sageli olla ka geneetilise soodumusega või mõne haigusliku seisundi tulemus. Ka tõsine ülekaalulisus ehk rasvumine ise on haigus, mille konservatiivne ravi on pikaajaline, keeruline ning sageli vähe edukas. Kehakaalu langust vaid elustiili sekkumise kaudu on teatud juhtudel raske saavutada ja säilitada.
Sellepärast soovitavad arstid järjest rohkem ülekaalulisuse raviks tänapäevaseid kaalulangetusravimeid. Mida kiiremini ja kindlamalt me suudame ohtlikuks muutunud ülekaalust vabaneda seda suurema tõenäosusega saame vältida oma eluea lühenemist ning mitmesuguste terviseprobleemide tekkimist nagu näiteks II tüübi diabeet, südame- ja veresoonkonnahaigused, uneapnoe, kroonilised neeruhaigused ja isegi teatud tüüpi vähkkasvajad.
Kaalulangetusravim semaglutiid on näidanud paljulubavaid tulemusi liigsest kehakaalust vabanemisel.
Miks on raske kaalu langetada?
Igas sekundis saab inimese aju kuni 50 signaali erinevatelt kehaosadelt. Nende signaalide hulka kuuluvad ka erinevad hormoonid, mis reguleerivad nälja- ja täiskõhutunnet. Kui hakata vähendama söögist saadavat toiduenergia ehk kalorite hulka, hakkab kehakaal langema. Selle tulemusel muutub söögiisu hormoonide tasakaal, mistõttu tajumegi kaalulangetamise ajal suurenenud söögiisu ja sööme plaanitust rohkem. See on üks põhjustest, miks kaalulangetamine ja ka kaotatud kehakaalu säilitamine on raske. Kuna semaglutiid võib aidata vähendada söögiisu, siis toetab see kaalulangetuse püüdlusi.
Semaglutiid, läbimurre kaalulangetamisel
Kaalulangetuse probleemi lahendamiseks on teadlased koostöös ülikoolide ja arstidega töötanud välja lahenduse mis aitab vähendada keha poolt saadetavaid isu ja nälja signaale. Semaglutiid matkib meie organismis leiduvat hormooni, mis aeglustab mao tühjenemist ja mõjutab insuliini tasemeid ning aitab seeläbi vähendada söögiisu. See tähendab, et on lihtsam vähendada oma toiduportsjoneid ja kalorite saamist, kuna ei tunta nii sageli nälga.
Siinkohal aga peab meeles pidama, et ükski ravim ei põhjusta iseenesest püsivat kaalulangust. Tervisliku kehakaalu saavutamiseks ja säilitamiseks on vaja pühendumist pikaajalistele elustiili muutustele. Jäädes lootma üksnes ravimi mõjule, on kaalulangus väiksem ja tõenäosus ravimi kasutamise lõppedes kaalutõusuks suurem. Kui eesmärk on püsivalt kaalust alla võtta, on toitumis- ja liikumisharjumuste muutmine alati vajalik.
Ravimipõhine kaalulangetus on terviklik protsess
Alustada tuleb sobivuse kontrollimisest ja individuaalse raviplaani koostamisest
Sinu elumuutev kogemus algab põhjalikust tervisekontrollist. Selle käigus kogub sinu raviarst kokku olulise informatsiooni sinu tervisliku seisundi ja eelnevate haiguste kohta. Suurt tähelepanu pööratakse esmakohtumisel ka sinu vajadustele, sinu võimalustele ja sinu eesmärkidele. Arsti toetusel saad panna paika endale sobivad eesmärgid ning vastavalt sellele koostab arst sulle sobiva raviplaani.
Raviplaani tuleb pidevalt kohandada vastavalt individuaalsetele tulemustele ja arsti soovitusele
Iga inimese organism on erinev ja nõuab pisut erinevat lähenemist. Raviarst jälgib regulaarselt sinu kaalulangetuse progressi ja tervislikku seisundit. Vastavalt tulemustele aitab arst teha korrektuure raviplaanis, et tagada tervislik ja eesmärkidele vastav kaalulangetus.
Parima tulemuse saavutamiseks tuleb koos raviplaaniga teha parandusi ka toidulaual ja elustiilis
Kogu kaalulangetuse protsessi jooksul aitab sind meie kliiniline toitumisterapeut. Tema aitab hoida kontrolli all sinu toidulauda ning jälgida, et sinu pingutus ka vilja kannaks. Kaalulangetusravimi tõttu on nende muudatuste tegemine endisest lihtsam ning sa ei pea kartma näljatunnet või ränka piiramist. Koos toitumisterapeudiga on muudatuste tegemine kergem.
See on tõhus
Uuringud näitavad, et kaalulangetusravimid on kõige efektiivsemad vahendid kaalu langetamiseks peale maovähendusoperatsiooni. Üle maailma on viimaste aastate jooksul järjest sagedamini soovitatud lisaks maovähendusoperatsioonidele just kaalulangetusravimeid. See on vähem invasiivne ning lihtsam alternatiiv, ühtlasi puudub vajadus näiteks töölt puudumiseks ja taastumiseks. Tulemused on näidanud, et sarnaselt maovähendusprotseduuriga võimaldavad kaalulangetusravimid kaotada edukalt liigset kehakaalu.
Kaalulangetuspakett
Oleme sinule mõeldes kokku pannud efektiivse teenuspaketi, mis sisaldab regulaarseid arsti konsultatsioone ja kliinilise toitumisterapeudi nõustamisi, et tagada põhjalik jälgimine. See võimaldab vajadusel ka raviskeemi muutmist, et saavutada maksimaalne kaalulanguse efekt.
Nii võid olla kindel, et sinu tervis on kogu protsessi vältel raviarsti kontrolli all ja sinu toitumise eest hoolitseb kvalifitseeritud kliiniline toitumisterapeut.
Kaalulangetuse protsess ja hilisem jälgimine kestab reeglina 6-12 kuud.
Esimesel kohtumisel tehakse põhjalik tervisliku seisundi hindamine.
Iga patsient saab personaalse ja just tema vajadustega sobiva lähenemise.
Paketi maksumus 890 €*
* hind ei sisalda ravimi maksumust
Broneeri aeg konsultatsioonile
Levinumad küsimused kaalulangetuse kohta
Sobib juhtudel, kus kehamassiindeks (KMI) on vähemalt 30. Samuti ka juhtudel, kui KMI on alla selle, kuid on realiseerunud üks või mitu rasvumisega seotud riski (diabeet, kõrge vererõhk, meeleolu langust põhjustav keha proportsioonide muutus jne).
Ravi alustamine tuleb alati põhjalikult läbi arutada arstiga ja hinnata võimalikke riske. Semaglutiidi ei tohiks kindlasti kasutada raseduse ja selle planeerimise ajal ning imetamise perioodil. Semaglutiidi kasutamine tuleb pika poolväärtusaja (aeg mil toimeaine püsib organismis) tõttu katkestada vähemalt kaks kuud enne kavandatavat rasestumist.
Kõige tavalisem võimalik kõrvaltoime hõlmab seedetrakti häireid nagu näiteks iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, kõhukinnisus, kõhuvalu, kõhunäärme põletik. Üldjuhul muutuvad kõrvaltoimed vähem tajutavaks paari nädala möödumisel.
Ravi pikkuse määrab arst, kuid keskmiselt kestab see 6 kuud kuni 1 aasta.
Ravimit manustatakse üldjuhul süstides. Süstitakse väga väikese nõelaga spetsiaalsest süstepliiatsist kas kõhtu, reide või õlavarre naha alla vastavalt arsti juhistele, tavaliselt kord nädalas. Teatud juhtudel on võimalik ka tablettravi.
- Tasakaalusta enda toidusedelit
Tasakaalustatud toitumise jaoks on olulised valgurikkad toidud, köögiviljad, puuviljad, marjad, täisteratooted ja taimsed rasvad.
Iga toidukord peaks sisaldama valguallikat, kuna valk tekitab kestvama täiskõhutunde, mis aitab saavutada ja hoida tervislikku kehakaalu. Lisaks langeb kehakaal nii rasvkoe kui ka lihasmassi arvelt, seega on piisava valgu saamine koos liikumisega vajalik, et säilitada lihasmassi, mis omakorda hoiab põhiainevahetuse energiakulu kõrgemana.
Head valguallikad on vähendatud rasvasisaldusega piimatooted, herned, oad, läätsed, muna, kala, linnuliha, veise- ja sealiha. Liha puhul püüa hoiduda töödeldud toodetest, nt sink, vorst, viinerid, konservid jmt, sest need on peamised peitrasvade allikad.
Valguallikaid söö koos köögiviljade, puuviljade, marjade või täisteratoodetega – need on kiudainerikkad toidud. Kiudained suurendavad maos toidukördi mahtu, tekitades sellega kestvama täiskõhutunde, mis omakorda aitab kontrollida söödavaid toidukoguseid. Lisaks on köögi- ja puuviljades ning marjades palju vitamiine ja mineraalaineid ning on loomulikult madala kalorsusega. Täisteratooted on need teraviljatooted, mille kiudainesisaldus on 3 grammi 100 grammi toote kohta.
Tasakaalustatud toidusedeli juurde kuuluvad ka tervislikud rasvad. Eelistama peaks taimseid õlisid, rasvast kala ja pähkleid-seemneid. Kuna rasvad on väga kaloririkkad, siis kaalulangetuse ajal peaks piirama rasvade kogust – nii seda, mida lisame ise toitudele kui ka peitrasvu, mis on juba toidu koostises. Peitrasvade piiramiseks eelistada lahjemaid piimatooteid ja lihatooteid.
- Mõtle ümber oma joogi valikud
Kaloririkaste jookide vähendamine on sagedasti üks lihtsaim viis, kuidas saadavate kalorite hulka vähendada. Kaloreid sisaldavad nii suhkrurikkad karastusjoogid, alkohoolsed joogid, energiajoogid, mahlajoogid kui ka smuutid, täismahlad ja piimapõhised joogid. Seega on hea idee hakata enda erinevad päevased jahedaid jooke välja vahetama vee vastu.
- Ära mõtle sellest kui järjekordsest rangest dieedipidamisest
Tervislikult toitumine ei tähenda, et peab täielikult loobuma mõnedest oma lemmiktoitudest. Vastupidi, kui keelata endale midagi meeldivat, siis tõenäoliselt põhjustab see ühel hetkel käega löömise enda püüdlustele ja järgneb ülesöömine.
Pigem mõtle, et 80-90% toiduvalikutest on need, mis aitavad kaalu langetada ja 10-20% suuruse osa moodustavad lemmiktoidud. Lihtne viis seda planeerida on järgnevalt: kui süüa 4x päevas, siis on see 28 einet nädalas. Seega peaks 24 einet sisaldama kõrge toiteväärtusega sööke ja ülejäänud 4 olgu lemmiktoidud. Vaja oleks ette planeerida, et need neli einet ei oleks arutu näksimine, vaid pigem väljas söömine, paar alkohoolset jooki nädalavahetuse õhtul, sünnipäeva tähistamine jmt. Selline lähenemine aitab pikemaajaliselt pühenduda ja toetada püsivat kaalulangust.
- Liigu igapäevaselt
Treening ei ole kehakaalu langetamiseks esmavajalik, kuna suuremat rolli mängib toitumine. Aga kaalulangetamise ajal on regulaarne jõutreening väga oluline säilitamaks lihasmassi. Suurem lihasmass aitab vähendada põhiainevahetuse aeglustumist, mis on kaalulangetamise tavaline kõrvalmõju. Kaalulanguse säilitamiseks on oluline igapäevane liikumine vähemalt 60 minutit. Sobivad nii kõndimine, sörkimine, jalgrattasõit ja ka igapäevane liikumisaktiivsus, nt tööle jalutamine, treppide kasutamine jmt.
- Loo korrapärane unerütm ja maga vähemalt 7 tundi.
Unepuudus ja ebaregulaarne ööpäevarütm mõjub negatiivselt söögiisu regulatsioonile. Ennetamaks unepuuduse negatiivseid mõjusid peaks täiskasvanud inimene öösel magama 7-9 tundi.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et semaglutiidi mõju söögiisule aitab toetada kaalulangust. Aga tagamaks, et madalam kehakaal säilib pikaajaliselt, peab tegelema enda toitumis- ja liikumisharjumuste ümberõppimisega.